Vic Metro draft talent Kynan Brown vs Western Australia, 2023 (Image via Coates Talent League/AFL Photos)

A host of eye-catching names have graced this year's list of invitations to the 2023 AFL State Draft Combines.

Tuesday's list of invitees follows the release of the National AFL Draft Combine invitation list in early August, containing the names of this year's brightest draft prospects.

Perhaps the most notable name among this year's invitation list for the state-based trials is Melbourne father-son prospect Kynan Brown, the son of former Demon, Nathan, who is expected to make his way to the Dees in November.

Another Demons connection is Sam van Rooyen, the brother of burgeoning forward, Jacob, while Hawks defender Changkuoth Jiath's brother, Tew, has also been invited.

Victoria Metro captain Will Brown, Geelong Falcons duo Tom Anastasopoulos and Michael Rudd, and mature-aged Richmond VFL defender Mutaz El Nour are all also invitees.

These youngsters will hope to follow in the footsteps of those who have attended state draft combines before them and gone on to forge AFL starts, such as North Melbourne father-son draftee Cooper Harvey and recent Fremantle debutant Tom Emmett last year.

In totality, there are 55 players who have been invited to this year's state draft combines, with the three separate events to be held in Melbourne, Adelaide, and Perth in early October, following the National Draft Combine and leading into this November's National Draft.

While there are just three state draft combines, all states and territories will be represented across the trio of events.

All 18 clubs played a part in the compilation of the list of invitees, with each team's recruiting committees asked to submit a list of preferred attendees.

The 2023 National Draft Combine is scheduled for October 6-8.

VICTORIA
Date: Sunday, October 8 (following national Combine)
Venue: Margaret Court Arena
Featuring players from ACT, New South Wales, Queensland, Tasmania and Victoria

SOUTH AUSTRALIA
Date: Saturday, October 14
Venue: Nazareth College
Featuring players South Australia and Northern Territory

WESTERN AUSTRALIA
Date: Sunday, October 15
Venue: Curtin University

This year's full list of invitations can be found BELOW.

NAME SURNAME DOB STATE STATE LEAGUE CLUB
Thomas Anastasopoulos 31-05-05 VIC C Geelong Falcons
Oliver Badr 04-06-05 VIC M Oakleigh Chargers
Kynan Brown 13-01-05 VIC M Oakleigh Chargers
Will Brown 16-06-05 VIC M Sandringham Dragons
Hugh Byrne 19-10-05 VIC C Bendigo Pioneers
Lachlan Cabor 28-09-05 NSW/ACT Sydney Swans Academy
Ry Cantwell 16-08-05 VIC M Eastern Ranges
Lachlan Charleson 29-01-05 VIC C GWV Rebels
Josh Chatfield 02-08-00 VIC C Footscray Bulldogs (VFL)
Jack Cocking 27-01-05 WA East Fremantle
Jed Dignan 03-02-05 SA North Adelaide
Boston Dowling 08-04-05 VIC C Oakleigh Chargers
Charlie Edwards 18-05-05 VIC M Sandringham Dragons
Mutaz El Nour 14-08-01 VIC M Richmond (VFL)
Logan Evans 07-10-05 SA Norwood
Liam Fawcett 22-04-05 SA Central District
Kristian Ferronato 19-01-05 VIC M Northern Knights
Joe Fonti 24-12-04 WA Claremont
Harrison Francis 19-06-05 SA Glenelg
Hugo Garcia 22-05-05 VIC M Calder Cannons
Oscar Gawith 23-05-05 VIC C GWV Rebels
Jacob Grant 18-07-05 VIC C Dandenong Stingrays
Charlton Harrop 13-07-05 VIC M Sandringham Dragons
Oscar Hine-Baston 18-10-04 WA Perth
Alex Holt 28-01-05 SA Sturt
Ben Hopkins 28-07-05 VIC C Dandenong Stingrays
Tew Jiath 02-03-05 VIC C Gippsland Power
Odin Jones 20-09-05 WA West Perth
Luker Kentfield 10-09-05 WA Subiaco
Brayden Laplanche 30-11-05 VIC M Eastern Ranges
Coen Livingstone 25-05-05 WA Perth
Henry Maerschel 11-10-05 SA Sturt
Caleb May 13-05-05 NSW/ACT Sydney Swans Academy
Charlie McCormack 02-04-05 NSW/ACT GWS Giants Academy
Heath Ollington 10-12-04 TAS Tasmania Devils
Geordie Payne 06-11-05 TAS Tasmania Devils
Joe Pike 17-05-05 VIC C Geelong Falcons
Oliver Poole 18-03-05 VIC C Bendigo Pioneers
Loch Rawlinson 01-06-05 SA Sturt
Michael Rudd 14-05-05 VIC C Geelong Falcons
Kobe Shipp 12-05-05 VIC C Dandenong Stingrays
Luca Slade 03-11-05 SA Sturt
Oskar Smartt 26-10-05 VIC C Bendigo Pioneers
Lachlan Smith 05-10-05 VIC C Gippsland Power
Patrick Snell 18-07-05 NT/QLD Brisbane Lions Academy
Mahmoud Taha 04-11-05 VIC M Calder Cannons
Harvey Thomas 08-08-05 NSW/ACT GWS Giants Academy/
Oakleigh Chargers
Cooper Trembath 17-10-05 VIC M Eastern Ranges
Orlando Turner 15-05-05 NT/SA NT Academy/Norwood
Bailey Van De Heuvel 31-07-98 VIC C Geelong Cats (VFL)
Sam van Rooyen 24-02-05 WA Claremont
Riley Weatherill 21-11-05 VIC M Eastern Ranges
Nick Williams 02-05-04 QLD Gold Coast Suns Academy
Riley Wills 08-07-04 WA Subiaco
Billy Wilson 16-06-05 VIC C Dandenong Stingrays