AFL draft prospect Archer Reid for the 2023 AFL Academy side against Carlton's VFL team (Image via Coates Talent League/AFL Photos)

A total of 61 draft prospects have been invited to this year's National Draft Combine, with father-son selections and siblings of AFL stars included in the list of invitees.

The combine will take place across the week following the 2023 AFL Grand Final from Friday, October 6 to Sunday, October 8. Last year's combine included standing vertical jump, running vertical jump, agility run, 20m sprint and 2km time trial tests.

This year's crop of draft hopefuls will take to the combine, with headline prospect Harley Reid one of 13 Vic Country players invited. Vic Metro (16 invitees) lead the way, with all of Western Australia (12), South Australia (seven), Tasmania (five), Queensland (four), NSW-ACT (three) and the Northern Territory (one) having representatives feature.

Top draft prospects Nick Watson, Colby McKercher, Jed Walter, and Nate Caddy are also on the list of invited players. Caddy, the nephew of former Richmond premiership player Josh, is among the handful of familiar surnames to make the cut.

Zane Duursma (brother to Port Adelaide pair Xavier and Yasmin), Archer Reid (brother of Essendon's Zach), Vigo Visentini (brother of Port Adelaide ruckman Dante) and Aiden O'Driscoll (brother to Fremantle pair Nathan and Emma) all have siblings in the AFL or AFLW.

Vic Country draft prospect Archer Reid in 2023 at National Championships (image via Morgan Hancock/AFL Photos)

Father-son prospects on the list include Will McCabe (son of ex-Hawk Luke) and Jordan Croft (son of former Bulldog Matthew).

A further 20 prospects will take part in state-level combines across Victoria, South Australia and Western Australia in October, with more prospects to be added later this month.

2023 AFL Draft Combine invite list

NAME SURNAME DOB STATE STATE LEAGUE CLUB
Nate Caddy 14-07-05 VIC M Northern Knights
Jack Callinan 07-10-05 TAS Tasmania Devils
Matthew Carroll 28-11-05 VIC M Sandringham Dragons
Caiden Cleary 05-03-05 NSW/ACT Sydney Swans Academy
Lance Collard 26-03-05 WA Subiaco
Jordan Croft 12-05-05 VIC M Calder Cannons
Daniel Curtin 08-03-05 WA Claremont
Wil Dawson 20-12-05 VIC C Gippsland Power
Kade De La Rue 19-11-05 VIC C Dandenong Stingrays
Harry DeMattia 11-09-05 VIC C Dandenong Stingrays
Jack Delean 15-04-05 SA South Adelaide
Zane Duursma 28-08-05 VIC C Gippsland Power
Mitchell Edwards 02-06-05 WA Peel Thunder
Joel Freijah 14-11-05 VIC C GWV Rebels
Taylor Goad 28-04-05 SA South Adelaide
Phoenix Gothard 07-09-05 NSW/ACT Murray Bushrangers
William Graham 27-07-05 QLD Gold Coast Suns Academy
William Green 08-09-05 VIC M Northern Knights
Clay Hall 12-05-05 WA Peel Thunder
Riley Hardeman 27-02-05 WA Swan Districts
Angus Hastie 19-09-05 VIC C Geelong Falcons
Harvey Johnston 18-08-05 VIC M Sandringham Dragons
James Leake 02-10-05 TAS Tasmania Devils
Luke Lloyd 08-08-05 VIC M Sandringham Dragons
William Lorenz 19-02-05 VIC M Oakleigh Chargers
Luamon Lual 28-03-05 VIC C GWV Rebels
Kane McAuliffe 01-03-05 SA North Adelaide
William McCabe 29-09-05 SA Central District
Colby McKercher 12-04-05 TAS Tasmania Devils
Ashton Moir 15-04-05 SA Glenelg
Logan Morris 10-05-05 VIC M Western Jets
Oliver Murphy 16-09-05 VIC M Sandringham Dragons
Cameron Nyko 25-11-05 VIC M Eastern Ranges
Aiden O'Driscoll 22-07-05 WA Perth
Tarkyn O'Leary 01-07-05 VIC M Sandringham Dragons
Connor O'Sullivan 19-05-05 NSW/ACT Murray Bushrangers
William Patton 04-01-05 SA West Adelaide
Nathan Philactides 10-01-05 VIC M Oakleigh Chargers
Ethan Read 07-07-05 QLD Gold Coast Suns Academy
Archer Reid 19-09-05 VIC C Gippsland Power
Harley Reid 17-04-05 VIC C Bendigo Pioneers
Archie Roberts 18-11-05 VIC M Sandringham Dragons
Jake Rogers 02-03-05 QLD Gold Coast Suns Academy
William Rowlands 19-06-05 NT/SA NT Academy/Norwood
Bodie Ryan 20-04-05 SA Glenelg
Oscar Ryan 15-05-05 VIC C Murray Bushrangers
Koen Sanchez 19-01-05 WA East Fremantle
Ryley Sanders 21-01-05 TAS Sandringham Dragons
Arie Schoenmaker 07-01-05 TAS Tasmania Devils
Cooper Simpson 13-02-05 VIC C Dandenong Stingrays
Evan Smith 11-08-05 WA Swan Districts
George Stevens 14-04-05 VIC C GWV Rebels
Koltyn Tholstrup 28-06-05 WA Subiaco
Reece Torrent 03-08-05 WA Peel Thunder
Vigo Visentini 05-09-05 VIC M Sandringham Dragons
Xavier Walsh 06-09-05 WA East Perth
Jed Walter 08-06-05 QLD Gold Coast Suns Academy
Nick Watson 24-02-05 VIC M Eastern Ranges
Darcy Wilson 18-08-05 VIC C Murray Bushrangers
Caleb Windsor 09-06-05 VIC M Eastern Ranges
Zane Zakostelsky 14-12-05 WA Claremont