AFLW Draft first round selections

The AFLW Draft is now complete.

Here are all 102 selections from Tuesday’s event.

Round 1

1. Western Bulldogs – Gabby Newton (Northern Knights)
2. Carlton -Lucy McEvoy (Geelong Falcons)
3. Brisbane Lions – Lily Postlethwaite (Maroochydore)
4. GWS Giants – Maggie Gorham (Belconnen)
5. St Kilda – Georgia Patrikios (Calder Cannons)
6. Western Bulldogs – Nell Morris-Dalton (Northern Knights)
7. Richmond – Sophie Molan (GWV Rebels)
8. Western Bulldogs – Gemma Lagioia (Oakleigh Chargers)
9. Western Bulldogs – Elisabeth Georgostathis (Western Jets)
10. North Melbourne – Ellie Gavalas (Victoria)
11. Geelong Cats – Millie Brown (Murray Bushrangers)
12. Fremantle – Roxanne Roux (East Fremantle)
13. Carlton – Grace Egan (Richmond VFLW)
14. Adelaide Crows – Montana McKinnon (South Adelaide)
15. Brisbane Lions – Isabel Dawes (Maroochydore)
16. Brisbane Lions – Catherine Svarc (Wilston Grange)
17. Brisbane Lions – Hannah Hillman (Coorparoo)
18. Gold Coast Suns – Serene Watson (Bond University)

Round 2

19. West Coast – Imahra Cameron (Swan Districts)
20. Brisbane Lions – Lucy Bellinger (Glenelg)
21. Fremantle – Mim Strom (Swan Districts)
22. Gold Coast Suns – Hannah Dunn (Queanbeyan Tigers)
23. GWS Giants – Lisa Steane (Macquarie University)
24. St Kilda – Rosie Dillon (Box Hill Hawks VFLW)
25. Richmond – Laura McClelland (Eastern Ranges)
26. Carlton – Brooke Vernon (Dandenong Stingrays)
27. St Kilda – Nicola Xenos (Oakleigh Chargers)
28. Brisbane Lions – Tahlia Hickie (Coorparoo)
29. GWS Giants – Abbalyse Lister (Darebin Falcons)
30. St Kilda – Tarni White (Coorparoo)
31. Richmond – Ella Wood (GWV Rebels)
32. North Melbourne – Sarah Wright (Carlton VFLW)
33. St Kilda – Tamara Luke (Box Hill Hawks)
34. Geelong Cats – Gemma Wright (Carlton VFLW)
35. Fremantle – Ann McMahon (East Fremantle)
36. Carlton – Sharnie Whiting (Williamstown)
37. Adelaide Crows – Najwa Allen (Norwood)
38. Gold Coast Suns – Alexia Hamilton (Queanbeyan)
39. West Coast – Sophie McDonald (Claremont)
40. Richmond – Sarah Sansonetti (Northern Knights)
41. St Kilda – Hannah Priest (Norwood)

Round 3

42. Gold Coast Suns – Brittany Perry (North Adelaide)
43. Richmond – Holly Whitford (Melbourne University)
44. Carlton – Serena Gibbs (Eastern Ranges)
45. Brisbane Lions – Selina Priest (Coolangatta-Tweed)
46. Adelaide Crows – Nicole Campbell (South Adelaide)
47. Western Bulldogs – Isabella Grant – father-daughter selection (Spotswood)
48. Western Bulldogs – Britney Gutknecht (Northern Knights)
49. North Melbourne – Mia King (Launceston)
50. Geelong Cats – Nicole Garner (Casey Demons)
51. Fremantle – Emma O’Driscoll (Swan Districts)
52. Carlton – Vaomua Laloifi (Western Bulldogs VFLW)
53. Adelaide Crows – Jaimi Tabb (Woodville West Torrens)
54. Melbourne – Jacqueline Parry (Canberra)
55. Richmond – Nekaela Butler (GWV Rebels)
56. West Coast – Tarnee Tester (Subiaco)
57. Gold Coast Suns – Cheyanne Hammond (South Adelaide)

Round 4

58. Richmond – Cleo Saxon-Jones (Western Jets)
59. Carlton – Courtney Jones (Southern Saints)
60. Brisbane Lions – Dakota Davidson (University of Queensland)
61. GWS Giants – Sarah Halvorsen (Newcastle City)
62. Western Bulldogs – Amelia Van Oosterwijck (Oakleigh Chargers)
63. St Kilda – pass
64. North Melbourne – Tahni Nestor (Melbourne University)
65. Geelong Cats – Mia Skinner (Geelong Falcons)
66. Fremantle – Sarah Garstone (Claremont)
67. Collingwood – Kaila Bentvelzen (Casey Demons)
68. Adelaide Crows – Caitlin Gould (Glenelg)
69. Gold Coast Suns – Dee Heslop (Yeronga)
70. West Coast – Katherine Orme (Claremont)
71. Richmond – Laura Bailey (Richmond VFLW)
72. Melbourne – Brenna Tarrant (East Coast Eagles)

Round 5

73. Richmond – Emma Horne (Richmond VFLW)
74. Collingwood – Jordan Membrey (Hawthorn VFLW)
75. Brisbane Lions – Maria Moloney (University of Queensland)
76. GWS Giants – Emily Goodsir (East Coast Eagles)
77. Melbourne – Gabrielle Colvin (Darebin Falcons)
78. Melbourne – Krstel Petrevski (Calder Cannons)
79. North Melbourne – Abbey Green (Launceston)
80. Geelong Cats – Amy McDonald (Geelong VFLW)
81. Fremantle – Janelle Cuthbertson (Perth Angels)
82. Collingwood – Alana Porter (Oakleigh Chargers)
83. Adelaide Crows – Courtney Gum (South Adelaide)
84. Richmond – Kate Dempsey (Richmond VFLW)
85. Fremantle – Bianca Webb (Swan Districts)
86. Gold Coast Suns – Jade Pregelj (Yeronga)

Round 6

87. Richmond – Ciara Fitzgerald (Northern Knights)
88. Western Bulldogs – pass
89. Collingwood – Ebony O’Dea (GWS Giants)
90. GWS Giants – Georgia Garnett (East Coast Eagles)
91. Gold Coast Suns – Georgia Breward (Coolangatta-Tweed)
92. West Coast – Talia Radan (Hawthorn VFLW)
93. Richmond – Emily Harley (Oakleigh Chargers)
94. Collingwood – Machaelia Donna Roberts (NT Thunder)
95. GWS Giants – Tait Mackrill (UNSW Eastern Suburbs)
96. Richmond – Lauren Tesoriero (Richmond VFLW)
97. GWS Giants – Rebecca Privitelli (UNSW Eastern Suburbs)
98. Geelong Cats – Madison Maguire (Geelong VFLW)
99. GWS Giants – Lisa Whiteley (UNSW Eastern Suburbs)

ROUND 7

100. Adelaide Crows – Madison Newman (West Adelaide)
101. West Coast – Chantella Perera (Hawthorn VFL)
102. Adelaide Crows – Chelsea Biddell (West Adelaide)