Drew Petrie of the Kangaroos thanks fans during the 2016 AFL Round 23 match between the North Melbourne Kangaroos and the GWS Giants at Etihad Stadium on August 27, 2016 in Melbourne, Australia. (Photo by Adam Trafford/AFL Media/Getty Images)

2016 AFL Rookie Draft

Round One

  1. Essendon – Sam Draper (South Adelaide)
  2. Brisbane – Jake Barrett (GWS)
  3. Fremantle – Taylin Duman (Oakleigh Chargers)
  4. Gold Coast – Keegan Brooksby (Gold Coast)
  5. Carlton – Kym LeBois (North Adelaide)
  6. Richmond – Tsyon Stengle (Woodvile West Torrens)
  7. Collingwood – Mitch McCarthy (Dandenng Stingrays)
  8. Melbourne – Lachlan Filipovic (Sandringham Dragons)
  9. Port Adelaide – Peter Ladhams (Norwood)
  10. St Kilda – Rowan Marshall (North Ballarat)
  11. North Melbourne – Cameron Zurhaar (East Fremantle)
  12. West Coast – Thomas Gorter (Easter Perth)
  13. Adelaide – Sam Shaw (Adelaide)
  14. Hawthorn – Oliver Hanrahan ( St Kevins’s College)
  15. GWS – Tendair Mezungu (Fremantle)
  16. Geelong – Jack Henry (Geelong Falcons)
  17. Sydney – Ben Ronke (Calder Cannons)
  18. Western Bulldogs – Nathan Mullenger-McHugh (East Rangers)

Round Two

Other Sports News

19. Essendon – Shaun McKernan (Essendon)
20. Brisbane – Mitchell Hinge (Glenelg)
21. Fremantle – Luke Strnadics (East Fremantle)
22. Gold Coast – Cameron Loersch
23. Carlton – Alex Silvagni (Fremantle)
24. Collingwood – Henry Schade (Gold Coast Suns)
25. Melbourne – Tim Smith (Casey Scorpions)
26. Port Adelaide – Brett Eddy (South Adelaide)
27. St Kilda – Passed
28. North Melbourne – Oscar Junker (Western Jets)
29. West Coast – Drew Petrie (North Melbourne)
30. Adelaide – Passed
31. Hawthorn – Jack Fitzpatrick (Hawthorn)
32. GWS – Joel Patfull (GWS)
33. Geelong – Zach Guthrie (Calder Cannons)
34. Sydney – Robbie Fox (Coburg)
35. Western Bulldogs – Joshua Prudden (Western Bulldogs)

Round Three

36. Essendon – Yestin Eades (Essendond FC)
37. Brisbane – Oscar McInerney (Casey Scorpions)
38. Fremantle – Brady Grey (Fremantle Dockers)
39. Carlton – Andrew Gallucci (Carlton FC)
40. Collingwood – Liam Mackie (Glenelg)
41. Melbourne – Declan Keilty (Casey Scorpions)
42. Port Adelaide – Jarrod Lienert (Sturt FC)
43. North Melbourne – Matthew Taylor (Perth)
44. West Coast – Fraser McInnes (West Coast)
45. Adelaide – Ben Jarman (North Melbourne)
46. Hawthorn – James Cousins (Murray Bushrangers)
47. GWS – Passed
48. Geelong – Jamaine Jones (North Ballarat Rebels)
49. Sydney – Shaun Edwards (Essendon)

Round Four

50. Fremantle – Josh Deluca-Cardillo (Peel Thunder)
51. Collingwood – Max Lynch (Murray Bushrangers)
52. GWS – Passed
53. Geelong – Sam Simpson (Geelong Falcons)
54. Sydney – Toby Pink (Glenelg)

Round Five

55. Sydney – Passed

More From Our Network

You Might Also Like

8 COMMENTS

  1. Happy with Tim Smith as a rookie, been an important player for Casey the past few years and deserves a chance on the list. Also happy to see another Scorpion and local lad Declan Keilty

LEAVE A REPLY